تاریخچه ی بردگیم

تاریخچه ی بردگیم

تاحالا به این فکر کردید بردگیم از کجا اومده و اولین بار کی با خودش فکر کرده که میتونه مکعبی به اسم تاس که هر وجهش عدد یا شکل داره رو بسازه؟ اصلا بردگیم هیچوقت محبوب بوده و طرفدار داشته؟ مخصوص قشر مرفه بوده یا قشر کارگر؟ اولین بردگیم چی بوده؟ سیر تکامل بردگیم ها چطور بوده؟ بیاید باهم جواب تمام این سوالاتو بفهمیم.

اولین بردگیم

بردگیم ها قدمتی بالاتر از قدمت خط دارن. این یعنی بردگیم ها حتی پیش از اختراع خط به وجود اومدن. اگه بخوایم دقیق تر بگیم برای پیدا کردن اولین بردگیم ها باید به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش سفر کنیم. چرا که به تازگی ۴۹ تاس سنگی در ترکیه پیدا شده که مربوط به بیش از ۵۰۰۰ سال پیشن.

ولین تاس و بردگیم تاریخ

البته قابل حدسه که اون زمان هیچ تفریحی نداشتن و انقد حوصلشون سر رفته که چندتا سنگو نشانه گذاری کردن و باهاش بازی کردن ولی باید واقعا ازشون تشکر کنیم که این تفریح فوق العاده رو واسه ما پایه گذاری کردن.

اما همین تاس های سنگی که اولین بردگیم تاریخ حساب میشن کم کم پیشرفته تر و پیشرفته تر شدن. تاس های مختلفی رو ساختن و ازشون استفاده کردن. مثلا تاس چوبی و یا حتی تاس استخوانی که از استخوان انگشت انسان درست میشد. البته با پیشرفت علم تاس های فلزی و برنجی شیشه ای و … ساخته شدن.

بردگیم برای ثروتمندان بوده یا قشر ضعیف؟

بردگیم ها در زمان فراعنه ی مصر بازی محبوب ثروتمندان و فراعنه بود. البته پیشگویان و کاهنان مصری از تاس ها و ابزار بردگیم برای پیشگویی های خرافی و عوام فریبانه ی خودشون استفاده میکردن. جو جاکم بر مصر به نوعی شده بود که تاس و ابزار بردگیم رو مقدس میدونستن و برای کمک به مردگان داخل تابوت چند تاس و یک صفحه ی چوبی میذاشتن.

اما مردم کم بضاعت تر هم کم کم به تاس ها علاقه مند شدن و حتی بعضی ها برای مسخره کردن پیشگو ها از این ابزار استفاده میکردن. این استفاده کم کم مهیج شد و بردگیم سنت (senet) ساخته شد و پر طرفدار ترین بردگیم آن زمان شد.

با گذر زمان بردگیم ها پیشرفت کردن و بین مذهبی های اون زمان محبوب شدن. طوری که مذهبیون، بردگیم مهن (Mehen) رو طراحی کردن و این بازی یکی از محبوب ترین بردگیم های زمان خودش شد.

پس از مدتی بازی و خدای هم نام اون یعنی مهن جزوی از یکدیگر شدن. به این معنی که بازی دیگه چیزی بیشتر از یه سرگرمی بود و در متون به جا مونده با خدای مورد نظر مترادف در نظر گرفته می‌شد. تیم کندال، تاریخ نگار مصر باستان، اعتقاد داشت که بر اساس شواهد باقی‌مانده نمی‌شه فهمید که این خدا الهام گرفته از بازی است یا از پیش در اساطیر وجود داشته.

 

بازی بردگیم تاریخی مهن (mehen)

 

پر قدمت ترین بردگیم جهان

شاید اگه از شما بپرسن که قدیمی ترین بردگیم جهان چی بوده جوابتون شطرنج یا تخته نرد باشه. ولی با توجه به یافته های تاریخی ثابت شده که بازی اور (Ur) پر قدمت ترین بردگیم جهانه. لوحی پیدا شده که قوانین این بردگیم تاریخی روی آن نوشته شده و حتی شواهد وجود آن در مقبره فرعون مصر توت آنخ آمون پیدا شده است.

خرید بردگیم در تاریخ

امروز اگر بخوایم بردگیم بخریم به راحتی هرچه تمام تر گوشیمونو برمی داریم و سرچ میکنیم بازیسل و هر بردگیمی که میخواستیمو میخریم. اما خرید بردگیم همیشه به این سادگی نبوده و برای داشتنش باید زحمت می کشیدید.

اگر بخوایم زمان فراعنه مصر برگردیم باید بگیم که اصلا مرکزی برای فروش بردگیم وجود نداشته و در واقع بردگیم رو سفارش می دادن تا مخصوص اون شخص بسازن. البته به قدری هزینه آن بالا بود که مردم عادی قدرت خریدشو نداشتن. برای همین هم بازی سنت رو طراحی کردن و برای خودشون ساختن.

اما بردگیم حتی در قرن ما هم اشرافی حساب می شده. در زمان رضا شاه شطرنج و بردگیم بازی گران و اشرافی حساب می شده و مردم قشر ضعیف آرزوی داشتن این بازی ها رو داشتن. کم کم با گذر زمان اشخاصی شطرنج و بردگیم رو با کیفیتی بسیار ضعیف ساختن تا مردم عادی هم بتونن اونا رو خریداری کنن.

اما امروزه علاوه بر تنوع بردگیم ها تنوع قیمت ها رو هم میتونیم ببینیم. هر قشری می تونه برد گیم داشته باشه. مثلا خرید بردگیم کودتا میتونه یه خرید بی نظیر برای کسانی باشه که نمیخوان پول زیادی خرج کنن ولی در عین حال دنبال یه بردگیم بی نظیر و سرگرم کننده ان. اما بردگیم های اشرافی هم وجود دارن که قیمت اون ها به بیش از ۱۰ میلیون تومان هم می رسه. امروزه انتخاب با شماست که چقد خرج کنید و چه بردگیمی رو داشته باشید. البته این رو هم در نظر بگیرید که همیشه بهترین بردگیم ها گرون ترین ها نیستن.

بردگیم امروز

امروزه برد گیم ها به تنوعی عظیم رسیدن ولی همچنان ناشناخته باقی موندن. شاید اگر به صورت رندوم از ۱۰ نفر بپرسید که بردگیم چیه با ۹ جواب نمیدونم مواجه بشید.

 

 

بردگیم امروزی

 

فروش بردگیم توسط مراکزی خاص انجام شده و هر جایی پیدا نمیشن. چرا که شناختی نسبت به این بازی پر هیجان و جذاب ندارن. بردگیم ها به طور کلی شامل بازی های تخته ای مثل شطرنج و بردگیم، بازی های کارتی مثل بازی استوژیت، بازی های تاس و مهره ای مثل منچ و مارپله و … می شوند. اما بردگیم ها به قدری پیشرفت کردن که امکاناتی بیشتر از تاس و مهره و تخته دارن. مثلا بازی کاپوچین که لیوان داره و باید لیوان ها رو به شکل خاصی بچینید.

بردگیم خود را از کجا بخریم؟

مراکز زیادی برای فروش بردگیم وجود دارن که خیلی از اونا ممکنه به خاطر قیمت پایینشون شما رو جذب کنن. ولی باید در نظر داشته باشید که قیمت پایین و غیر طبیعی به معنی فروش جنس فیک و تقلبیه. پس باید مرکزی رو پیدا کنید که هم تخفیف بده هم قیمتش مناسب باشه و هم ضمانت اصل بودن بده.

بازی سل بهترین فروشگاه برد گیم در ایرانه که هم اصل بودن جنساشو تضمین میکنه هم بهترین تخفیف ها و قیمت ها رو داره. پس تا دیر نشده بجنبید و از تخفیف های فوق العاده این فروشگاه جذاب خرید استفاده کنید.

 

1 دیدگاه برای “تاریخچه ی بردگیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *